Umpihankihiihtoa ja hernekeittoa

Laskiaiseen kuuluu perinteisesti aina jokin urheilullinen osio. Umpihankihiihto järven jäällä tuntui houkuttelevalta vaihtoehdolta.
Umpihangen osuus oli kovin lyhyt, sillä aivan niemen kärjestä oli joku hiihtänyt ahkio perässään läheiseen saareen.
Minä seurailin ahkion jälkiä pilkkimiesten reikiä tutkimaan.
Sauvan huljuttelulla selvisi, että jää oli tuossa kohtaa parikymmentä senttiä paksua.
Pilkkimiesten polkuja oli helppo seurata.
Parin kilometrin edes takaisin hiihtely oli aivan riittävä urheilusuoritus.
Palasin takaisin samoja latuja.
Hyvin muhitettu hernekeitto maistui. Laskiaispullat kermavaahdolla ja hillolla kuuluivat tietysti asiaan.
Hyvää ystävänpäivää!

4 kommenttia artikkeliin ”Umpihankihiihtoa ja hernekeittoa

  1. Allu 14.2.2021 / 16:29

    Nyyh, ja meillä stayathome. Ei saa mennä lähivuorille, jossa olisi lunta ja hernekeitto täytyy keittää kotona, kun kaikki paikat on kiinni.

    Tykkää

  2. Satu 3.3.2021 / 10:51

    Ihana laskiaisen hiihtoretki! Itsekin meinasin lähteä laskiaisena pilkille, mutta jääkaira oli joutunut hukkaan, liekö olen lainannut sen joskus jollekin. Hieman katselin eri valmistajia, jos saisi uuden kairan viikonlopuksi. Hiihtoa on tullutkin harrastettua tänä talvena enemmän kuin aikoihin.

    Tykkää

    • blyygiblumsteri 3.3.2021 / 18:15

      Tuliko vastaan sellaisia akkukäyttöisiä kairoja ettei tarvi käsivoimin veivata? Meillä on pilkkimiset vielä kokonaan kokeilematta.

      Tykkää

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s