




Facebook- sivuilla pyöriessäni löysin tarjolla myös sopivia ulkolamppuja. Meidän rantasaunan ulkolampusta on kupu mennyt rikki ja bongasin potentiaalisen vaihdokkaan yhdestä ilmoituksesta. Vastausta naputellessani havahduin tuttuun nimeen. Yhteystietoja vaihtaessamme kävi ilmi, että lamppuja tarjosi vanha luokkakaverini vuosikymmenten takaa. Kouluajoilta muistin hänestä vain vaaleat kiharat hiukset, korkeat 70-luvun tolppakengät ja rennon rock and roll asenteen. Lamppujen vaihdon tiimoilta sovimme tapaamisen. Kiharat olivat poissa ja kengät madaltuneet, mutta asenne oli edelleen kohdallaan. Pihalla lamppuja vaihtaessamme ehdimme päivittää tapahtumia vuosien varrelta. Hauskoja kohtaamisia mökkiraksan tiimoilla!
Mahtavaa, että jaksat kierrättää ja hauska tuo kohtaaminen vanhan koulukaverin kanssa! Tästä voi hyvin huomata kuinka usein toisen roska voi olla toiselle aarre. Piti kysäistä vuokrasitteko vaihtolavan vai onko teillä tämä omasta takaa / tutulta lainassa?
TykkääTykkää
Vuokrattiin vaihtolava viikonlopun yli ja puserrettuina se viimeistä senttiä myöten täyteen. Sen verran tyyriiksi vaihtolava tuli, kun kuski joutui yrittämään sen hakua pari kertaa talviliukkailla ja siitä tuli ekstramaksua.
TykkääTykkää
Meilläkin on tarkoitus aloitella mökkiraksaa täällä Sipoossa nyt kesällä. Alustavasti on tullut katseltua kuljetuspalveluita ja juurikin noita vaihtolavoja. Purkuhommia kun on varmaan aika lailla alussa edessä, ja jätettä luvassa. Tuo on kyllä kiva, että osa tavaroista on löytänyt tiensä nettikirppisten kautta jollekin jolla on niille käyttöä!
TykkääTykkää
Kierrätys on ollut tämän homman suola. Itse on voinut antaa jollekin sellaista tavaraa mitä meillä ei tarvita. Vastaavasti jotain on löytynyt meillekin. Juuri laskettiin että meiltä on lähtenyt varmaan neljä vaihtolavallista tavaraa. Vieläkin riittää ainakin pienen lavallisen verran rompetta… Uuh riittäisi jo!
TykkääTykkää