Wanhan Sataman Antiikkimessuilta löytyi hyvä valikoima lusikoita joulupuuropöytään. Muutenkin messumyyjät olivat varustautuneet joulun tuloon. Kynttilänjaloissa hymyilivät tontut ja joulupukit.
Kuusenkoristeita oli useammallakin myyjällä.
Minä pysähdyin mattobasaarille jututtamaan itämaisten mattojen korjaajaa. Meidän lentävä matto kaipaisi hieman hapsujen laittoa.
Tavarahan ei näitä markkinoilta lopu. Ihmiset viihtyivät kauniiden esineiden keskellä. Silmiin osui paljon tuttuja juttuja. Jos ne ovat antiikkia niin sitten taidan olla minäkin. Mutta antiikki on arvossaan ja kelpaa taas nuorillekin. Antiikkimessuilla hinnat olivat korkeita. En tiedä olisiko niissä ollut tinkimisen varaa. Kirppareilta voi löytää samanlaisia esineitä edullisempaan hintaan, jos jaksaa etsiä. Mummolan vintillä kannattaa käydä pöyhimässä. Mutta jos ei jaksa kirppareita kiertää ja mummolaa ei ole, niin Antiikkimessuilla kannattaa käydä nostalgiakävelyllä. Antiikkimessut ovat auki vielä sunnuntaina 3.11.2019.